Saya psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezi


İlişkide Güven Problemleri

          Güven, hayattaki en değerli şeylerden biridir, belki de en önemlisi… Kendinizi güvende hissetmediğiniz bir ortamda kendinizi rahat hissedemez, duygu ve düşüncelerinizi karşınızdakine doğru düzgün aktaramazsınız. Güvensiz bir ortamdaysanız bedeniniz, ses tonunuz, mimikleriniz ve daha birçok edimleriniz anında fark edilir.
          Güvensiz bir ortamın oluşmasının önemli nedenlerden birisi, ilişkide olduğumuz insanlarla  olan iletişim problemleridir.  Kişiler/eşler/çiftler arası ilişkilerdeki iletişimin açık-seçik olması; yani herhangi bir akıl okumaya yer bırakmayacak, belirsiz ifadelerin olmadığı, soru sormaya gerek bıraktırmayacak vb. bir iletişim biçiminde olması  durumunda kişiler/eşler/çiftler arası güvensizliğin ortaya çıkması söz konusu olmaz.
İletişimde olduğumuz kişinin bir durumu ile ilgili bizde bir “şüphe” oluşursa güvenli bir ilişki ortadan kalkar ve aklı sürekli kurcalayan sorular ortaya çıkar ki bu sorular güvenli bir ilişkinin oluşmasını engeller.  Güvensiz bir ilişki sağlıksız bir ilişkidir. Sağlıksız bir ilişkide, ilişki doyum sağlanamaz ve ayrıca bireylerin ruhsağlınıda olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.
             Güvenli bir ilişki öncelikli olarak kişinin kendine güvenmesiyle ve ne istediğini bilmesiyle başlar. “Ben ne istiyorum, nasıl bir ilişki istiyorum, nelere ihtiyacım var,  … vb” sorulara açık-seçik cevap veren bir kişi, nitelikli bir eş/partner/çift ilişkisi kurabilir. İlişki içinde bulunan bireyler kendi  sorunlarını çözmekte zorlanmaları durumunda profesyonel bir yardım danışman / psikoterapist’den almaları çözüm sağlayacaktır. 
 
Hüseyin HÖBEK
Aile ve Evlilik Danışmanı

Anahtar Kelimeler: İlişkide Güven Problemi, Aile Danışmanı,Evlilik Danışmanı,